Polish (Poland)English (United Kingdom)

Aneta BierytAneta Bieryt jest małą mieszkanką  Pawłowic w województwie śląskim. Urodziła się  23 czerwca 2005 roku w Klinice Neonatologii CSK  z wodogłowiem wrodzonym z bardzo dużym obwodem głowy.

Pierwsze dwa miesiące życia spędziła w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki im. Jana Pawła II w Katowicach, do którego została przetransportowana w drugiej dobie życia. Przebywała na oddziałach: intensywnej terapii, neurochirurgii i patologii dziecięcej.

Dziecko ma założoną zastawkę, która odprowadza nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego do komory otrzewnowej. Anetka jest dzieckiem leżącym, całkowicie zależnym od drugiej osoby. Nie jest w stanie niczego zrobić samodzielnie. Utrzymująca się dysproporcja między głową  a ciałem  nadal nie pozwala na udźwignięcie głowy i na jej kontrolę. Dochodzi do tego padaczka z silnymi napadami padaczkowymi z objawami sinienia. Ponadto obniżone napięcie mięśniowe i  ogólna wiotkość dziecka spowodowały skoliozę kręgosłupa. Na powyższe problemy córki nakładają się problemy ze wzrokiem i słuchem – Anetka jest dzieckiem niedowidzącym i niedosłyszącym. Komunikacja z córką jest ograniczona, ponieważ nie mówi. W roku 2010 u córki stwierdzono również hipoplazję lewej nerki.